Äidinmaidonkorviketta lentokoneeseen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja help
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kaytan pulveri korviketta. Koneeseen kun ei saa vieda vesipulloja ennen tarkistusta,niin korvikkeet piti teha valmiiksi.Tein ne valmiiksi sitten pulloihin, neidille kelpasi lammittamaton vesi.Koneessa sitten antoivat kuumaa vetta,mihinka laitoimme kylmaa sekaan etta tuli sopivaa,kun tein uusia pulloja Toisella lennolla saimme laittaa pullon pussiin missa oli kuumaa vetta.Hyvin se pullo lampeni.
 
pulverin kanssa olen tehnyt niin etta olen pistanyt pulverin annostelijaan ja sitten ostanut turvatarkastuksen jalkeen pullo veden mutta vauva ei ollutkaan ihan pieni silloin enaan, kun sai jo jonkin verran kiinteita. siihen aikaan. niin en katsonut tarpeelliseksi veden keittamista.
 
Meillä on ollut ihan tuttelin tetrat mukana koneessa, juodaan kylmänä ettei tarvi meillä lämmityksistä huolehtia. Ja ihan on ollut pilttipurkit ja muutkin mukana.
 
kyllä meillä oli korvikeet ja lastenruuat konees mukana koska alle 2v:t ei saa omaa ruokaa koneessa ja maito maistu kylmänä mutta purkiruuan sai käydä lämmittää...ja nyt joulukuussa otan kans omat sapuskat mukaan...
 
Espanjaan just lennettiin. Litran minicrip-pussiin pitää nesteet pakata, joten sellaisissa oli korviketetrat ja myös ruoat (pilttipurkit). Finnairin sivuilta löytyy ohjeet. Suomen päässä ei ongelmia, mut Espanjassa halusivat tutkia tarkemmin pitiipurkit (oli Suomesta varattu tulomatkallekin eväät).

Kätevä on muuten purkinlämmitinsysteemilaite hotellissa, jos ei ole apartementostyyppistä asumista. Hoituu ruokailut sujuvasti. Ja koneessa maistui lapselle Semperin puurot kylmänäkin: ei tarttenu lämmittää ja puuroateria on noin lyhyellä lennolla ihan riittävä eväs.
 
Jep, kannattaa noudattaa näitä nykyisiä ohjeita niin ei tule ongelmaa. meillä ei ollut minigrip pusseja joten otin pelkän vellitetran mukaan, sanoin tarkastuksessa että ellei voi noin viedä niin heitä roskiin, kyse oli Suomen lennosta ja aika anivarhain että otin vellin tytölle aamupalaksi koneesta saatavan sämpylän seuraksi. Sai viedä ihan ilman pusseja. Noissa kauravelleissä on näppärät pillit nykyään mukana, että kiva antaa isommallekin lapselle.
 

Similar threads

Yhteistyössä