Ahdistaa, koska mies haluaa toisen lapsen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja never again
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

never again

Vieras
Lapsemme on kohta 2 vuotta, ja mies haluaisi sisaruksen tälle lapselle kaveriksi. Itse taas en pysty käsittämään, miten miehen arviointikyky voikaan pettää näin pahasti. Ei ole mitään edellytyksiä hankkia toista lasta. Ei ole hyvä elämäntilanne, ei rahaa, minulla ei ole yhtään haluja saada toista lasta, eikä parisuhdekaan ole hyvällä mallilla.

Tuntuu, että mies arvioi meidän elämäntilanteen täysin eri tavalla kuin minä. Hän sanoo, että jotenkin kun selvittiin yhdestä lapsesta rahallisesti ja muutenkin, niin eiköhän jotenkin selvitä tästäkin. Parisuhde menee hänen mielestään parempaan suuntaan - itse taas lähinnä etenen päivästä toiseen, ja suurin syy taitaa olla lapsi, jonka vuoksi jaksan yrittää tässä suhteessa. Meillä on ollut pahoja riitoja, ja monia asioita, joita en voi antaa anteeksi miehelle, ja joista kannan kaunaa, ehkä niin kauan kuin elän.

Näen kirjaimellisesti painajaisia raskaaksi tulosta. Raskaus oli kauhean tuskallinen ja sairastuin. Lisäksi vauva oli todella vaativa. En ikinä enää halua olla niin väsynyt kuin olin vielä muutama kuukausi sitten. Nyt minulla on jo voimia pitää huolta omasta terveydestäni ja kunnostani, mikä on minulle suuri voimavara ja suuri ilonaihe.

Olen selittänyt kaiken tämän miehelle, plus muita juttuja, joita en ole tässä maininnut. Ollaan riidelty riidat toisensa jälkeen, mutta lopulta mies palaa samaan: vielä yksi vauva, pliis!

Mikä siinä onkaan, ettei meidän näkemykset kohtaa yhtään? Miksi mies vaan inttää lasta naiselta, jota ei kiinnosta? Onko kenelläkään ajatuksia?
 
Sano sille alkuun ainakin, että jos toisen hankkisitte, se olisi mies joka hoitaisi yöherätykset sekä jäisi hoitovapaalle kun sinä menet töihin ja muutenkin mies olisi se päävastuullinen lapsesta. Muuttuisiko ääni kellossa.
 
No joo, veikkaan, että mies lupaa hoitaa herätykset ja kaikki muut, mutta käytännössä näin ei tietenkään olisi. Eli minusta ihan turhaa alkaa keskustella tuolla tasolla, kun äidin mielipide on noin vahva. Ei tuossa minusta ole mitään miettimistä tai pähkimistä, ap kiteytit jo tilanteen ihan hyvin: mies näkee tilanteen ihan toisin, ei ymmärrä sinun tilannettasi. Turha keskustella toisesta lapsesta, kun se on sulle selvästi aivan poissuljettu vaihtoehto. Kokemuksesta sanon, että kahden kanssa on TODELLA paljon raskaampaa, kuin yhden kanssa. Jos parisuhde on noin kriisissä, niin menkää terapiaan tai erotkaa. Voimia. Toista lasta ei todellakaan kannata tehdä tuohon tilanteeseen.
 
En ala keskustella ehdoista, koska en missään nimessä halua toista lasta. Nytkin mies vakuuttaa, että toinen raskaus olisi täysin erilainen ja hän olisi kiltti minua kohtaan. Myönnän, että olen joskus sinisilmäinen, mutta näin sinisilmäinen en ole minäkään, että uskoisin tuollaisia vakuutteluja.
 

Yhteistyössä