Aapuva, limatulppa asiaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Cpop
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Cpop

Uusi jäsen
01.06.2011
20
0
1
Elikkäs joo, tänään käytiin synnytystapa arvioinnissa jossa lääkärikin yllättyneenä ilmoitti että paikat on jo hieman avautunut. Viikkoja on 36+5 takana ja eihän siinä mitään, mutta melkein heti sen sisätutkimuksen jälkeen tuli ruskeaa "limaa" ja jonkin verran sellaisia "klönttejäkin" (nami :D).. Voisiko olla että lääkärin tutkimus olisi pistänyt tulpan irtoamaan,vai olisiko vain sisätuskimuksesta johtuvaa vähän veristä vuotoa? Onko kellä samantapaista kokemusta?

Nyt vähän ahdistaa, että jos se tulppa on irronnut ja alkaa syntymään liian aikaseen, kyseessä kuitenkin pienikokoinen vauva. 2500g oli painoarvio tänään.
 
aika yleistä loppuvaiheessa että lääkärin ronklaus aiheuttaa rusehtavaa vuotelua. Mulla sitten "se" limatulppa on ollut oikee veristä, ei siis ruskeaa vaan ns. tuoretta veriviiruja joukossa.

Toivotaan et sulla pieni malttaa masussa jatkaa köllimistä vielä tovin :)
 
mulla limatulppa oli ihan kirkas,ei mitään veriviiruja mukana.. mutta voi hyvinkin olla että se on nyt irronnut,mutta se ei meinaa mitään vielä :) pelkästään sitä että paikat on avautuneet sen verran,ja limatulppa on uusiutuva!!
 
No eipä oo ainakaan vielä tullut synnärille lähtöä, että ehkä se oli vaan jotain muuta vuotoa johtuen lääkärin sörkinnästä! Jäisi vauveli vielä edes viikoksi kasvamaan, ettei tule liian pienenä ulos!! (:
 

Yhteistyössä