7 kk ja ruokailu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Suski
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Välipala ei ole välttämätön kuin vatsa 8-10 kk ikäisenä, ns. päivällinen voi olla vielä välipala eli silloin tarjotaan esim. hedelmäsose. Kaksi liha-ateriaa tarvitaan vasta 10 kk iässä. Mutta onhan paljon kiinni myös lapsesta ja ruokahalusta.
 
Höpö höpö noita ruokailumääriä ja tahteja, jokainen oman lapsen mukaan. Meillä 9kk syö 3 krt päivässä ruokaa ja hyvin on kasvanut. Ei suostu syömään useammin.

Kuunnelkaa lastanne, ei neuvolaa, eikä muita.
 
En kyllä tule ikinä antamaan lapselleni kahta liha-ateriaa päivässä.Vähemmästäkin menee pieni elimistö tukkoon. En ole kyllä vakuuttunut koko lihan tärkeydestä lapsen ruokavaliossa.
 
Meillä tyttö 6,5 kk mutta ehkä voin vastata kuitenkin?

Soseet aloitettiin 4 kk:n iässä, viljat 5 kk, kananmuna+kala äskettäin. Neiti syö näin:

- yö-/aamupalaksi korviketta 150-200 ml
- aamupuuro (1-2 dl)
- lounas (sose 1-2 dl)
- mahdollisesti välipala: hedelmäsose tai maitoa (½-1½dl)
- päivällinen (sose 1-2 dl)
- iltapuuro (1-2 dl)

= 5-6 krt/vrk

Joka aterialla lisäksi 40-80 ml korviketta. Toinen sose kasvis, toisessa kalaa tai kananmunaa (n. rkl/annos). Parin viikon päästä kokeillaan palkokasveja ja tofua (lisää proteiinia), lihaa ei anneta.

Periaatteessa vasta 9-10 kk:n iässä lapsi tarvitsee toisenkin liha-aterian proteiinitarvetta tyydyttämään, mutta lapsethan ovat yksilöitä.
 
meillä poika 6,5kk ja syö kolme lämmintä ateriaa päivässä ja joskus ne kaikki ovat lihaa sisältäviä.ja sitten vielä ilta ja aamu puuron+maidot...eikä ole kukaan neuvolasta tai lastenlääkäri kommentoinut että näin ei voisi olla...sanonut vaan että hyvin poika voi ja on iloinen ja tytyväinen miehenalku.
 

Yhteistyössä