6-vuotias lapsi ja valvominen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja huokaus
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

huokaus

Vieras
Mitenkä saisin 6-vuotiaan lapsen nukkumaan?
20.00 iltapala, 20.30 hammaspesu ja sitten satu ja nukkuminen noin klo 21.
Lapsi kaikesta huolimatta valvoo, pyörii kolme tuntia sängyssä, eikä nuku.
Keskusteltu ollaan ja otettu pois sängystä ja yritetty uudestaan, mutta ei vaan nuku ainakaa ennen kello yhtä yöllä..
Aamulla herää kuitenkin 8 aikaan.
 
no onko tuota kestänyt kauan? voi olla joku ohimenevä vaihe... nukkuuko lapsi päikkärit? luulisi että tuolla unimääräällä kertyy nopesti niin paljon univelkaa että eiköhän kohta ala taas hyvin nukkumaan... tai onko lapsella jotain pelkoja ym joita iltaisin miettii??
 
puoli vuotta on kyll tosi pitkä aika... voisiko lapsen unen tarve todellakin olla vain tuo 7 tuntia... kuulostaa kyllä epärealistiselta. Oletteko kokeilleet siirtää nukkumaanmenoa tunnilla eteenpäin. Jos lapsi joutuu kauan pyörii sängyssä niin ehkä väsymy menee ohi..jos ei siis ysiltä vielä olekaan väsynyt.

miten lapsi oikeesti jaksaa 7 tunnin yöunilla, ihmettelen...???
 
Mietin vaan, että oletteko kokeilleet aikaistaa iltoja vaikka tunnilla? Jotkut lapset nukahtavat helpommin aikaisemmin illalla ja jos se aika menee ohi, niin sitten ei uni meinaa tulla enää millään. Meillä on ekaluokkalainen sängyssä jo klo 20.
 
sori et tuli kahteen kertaan ja sori jos viesti tuli vähän ilkeesti ei ollut tarkotus. Ihmettelen vaan... enkä kyllä oikeen osaa auttaa!! onko lapsi muuten terve ja hyvinvoiva ja pirteä??
 
Lapsi on kyllä ihan energinen ja neuvolassakin sanoivat, että ihan normaali poika.
Siellä tästä unijutusta mainitsin, niin sanovat vain, että kuluu kehitykseen ja menee ohi.
NO en tiedä, kun ei ole ohi mennyt.
Jospa kokeilisin ekaksi tunnilla etenpäin siirtää nukumaanmenoa ja jos ei tehoa, niin sitten aikaistaa.
Kiitos=)
 
Alkuperäinen kirjoittaja aapee:
Lapsi on kyllä ihan energinen ja neuvolassakin sanoivat, että ihan normaali poika.
Siellä tästä unijutusta mainitsin, niin sanovat vain, että kuluu kehitykseen ja menee ohi.
NO en tiedä, kun ei ole ohi mennyt.
Jospa kokeilisin ekaksi tunnilla etenpäin siirtää nukumaanmenoa ja jos ei tehoa, niin sitten aikaistaa.
Kiitos=)

no se on pääasia että lapsi on terve ja pirteä!!! toivottavasti nukkumisetkin ajallaan rupeavat sujumaan!! =)
 
Hyvä olisi tehdä reipas - jopa hikeen asti - ulkoilu vaikkapa pyöräillen. Sen jälkeen kannattaa mennä lämpimään suihkuuun tai vielä parempi olisi kylpy, mutta ammetta on niin harvassa kodissa. Lämpimän suihkun jälkeen iltapalaa ja rauhoittumista noin puolen tunnin tai tunnin ajan. Sitten vasta nukkumaan iltasadun/laulun/rukouksen kanssa, tai mikä teidän rutiininne sitten onkaan. Kannattaa kokeilla aivan pimeää huonetta, jotta lapsi ei innostu leikkimään. Huone kannattaa tuulettaa hyvin juuri ennen vuoteeseen käymistä, jotta on viileä ja lapsi pysyy paremmin peiton alla ja muutenkin raittiissa ilmassa on parempi nukkua. Jonain iltana voisitte itsekin mennä nukkumaan samaan aikaan (tiedän, ettei ole houkutteleva vaihtoehto!), jotta koko koti olisi hiljainen ja pimeä. Voisiko syynä nukahtamattomuuteen olla se, että lapsi kuulee teidän äänenne? Silloin tuo samanaikanen nukkumaanmeno voisi hetkellisesti auttaa? Missään nimessä ratkaisu ei kuitenkaan pitkässä juoksussa ole se, että koko perhe menisi ennen yhdeksää nukkumaan!
 

Yhteistyössä