6,5kk, apua öihin! Äiti aivan pihalla!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mrll
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

mrll

Uusi jäsen
24.03.2009
3
0
1
Eli meillä on poika nyt 6,5 kk. On nukkunut aina minun vieressä perhepedissä ja uni ollut jonkun verran hankalaa aina.
Nukahtanut on tähän mennessä aina tissille, josta sitten kannettu sänkyyn. Havahtuu vähän sänkyyn jätettäessä ja jää siihen. Näin meni suhteellisen hyvin (muutamalla yösyötöllä) tuohon 3-4kk saakka. Nyt sitten yhtä hulinaa!

Aamuisin heräillään suhteellisen myöhään; 10-11 ja sitten aamupuuro ja kahden tunnin sisällä vaunuihin ja päikkäreille tutin kanssa (nukahtaa vaunuihin melkein heti). Nukkuu muutaman tunnin, vähän riippuen..
Sitten päiväruoka, leikkiä ja touhua, välipala ja taas tutti, makuupussiin ja ulos nukkumaan. Nukkuu taas muutaman tunnin ja parhaimmillaan kolmekin tuntia. Sitten toinen päivällinen.
Illalla yleensä vielä yhdet torkut, joko siten että käydään kaupassa niin matkalla nukkuu tai sitten olen laittanut vielä vaunuihin. Muuten voi käydä niin, että nukahtaa tissille ysin aikaan, nukkuu tunnin ja on ihan hereillä sen jälkeen. :x
Illalla syödään puuroa ja maitohappoja, vaihdetaan yökkäri, pestään hampaat, laitetaan valot himmeälle ja ruvetaan syömään tissiä. Muuten en iltaisin ole saanut kaveria nukkumaan, kuin vain tissille. Se yleensä tietää vähän hulinaa ja vastalauseita, mutta jossain vaiheessa nukahtaa.

Mutta nyt! Heräilee tunnin päästä, hirveä huuto ja mekkala, ei rauhoitu, heräilee yössä monen monta kertaa, tuhtuttaa ja vääntää ja kääntää. Supoista ei apua, joten ei mikään satu. (ja jos kunnolla herää, niin on aivan tyytyväinen). Iltaisin tai öisin ei tuttia enää huoli! Muutama ilta sitten laitettiin kaveri makuupussiin ja vaunuihin, tutti suuhun ja nukahti siihen, heräsi kolmelta ja kuudelta syömään ja kuudelta otin viereen vielä nukkumaan. Seuraava yö heräsi kahdelta neljältä ja kuudelta, otin viereen ja sitä seuraavana ei jäänyt enää oikein ollenkaan sinnekkään nukkumaan. Heräsi alle tunnin päästä eikä tyyntynyt.

Kohta alkaa miehen talviloma, että voitaisiin rauhassa unikoulutellakkin, mutta en tiedä mitä pitäisi tehdä. Miten iltaisin nukkumaan, miten pysyä nukkumassa ja miten saada aikaisemminkin kaveri nukkumaan. Ja omaankin sänkyyn pitäisi jo pikkuhiljaa siirtyä. :(

Terveisin, kovin väsynyt ja aivan pihalla oleva äiskä.

:wave:
 
Moneltako teidän vauva menee illalla yöunille? Kun kirjoitit,että aikaisemminkin voisi mennä nukkumaan...Ja kuinka monta tuntia vauvasi nukkuu yhteensä päiväunia? Mulla ei tullut muuta mieleen kuin,että vauvasi nukkuu ehkä liikaa päivällä tai sitten nukkuu liian myöhään aamusta. Rukkaisin tuota aamun heräämistä niin päikkäritkin aikaistuisivat ja illalla vastaavasti menisi aikaisemmin nukkumaan =)

Ja tietysti jos on oppinut tissille nukahtamaan niin havahtuu varmaankin,että tissi ei olekaan suussa. Eli sekin voisi auttaa jos opettaisitte vauvan ilman tissiä nukahtamaan.

Toisaalta taas on vauvoja joilla rytmit menee kohdilleen vasta vähän myöhemmin. Mutta toivottavasti näistä vinkeistä on jotain hyötyä =)
 
Uudet taidot, hampaat, eroahdistus jne ovat usein syynä huonoihin uniin. Aika auttaa. Miksi omaan sänkyyn kiire? Meillä kaksi huonounista lasta 3v4kk ja 1v5kk. Nyt molemmat aloittavat unet sivuvaunuissa, mutta 24-03 välissä ovat jo viekussa. Näin jaksan, koska 3 vuotiaskin härää 1-3xyö. Koita olla stressaamatta, jotta saat itse nukuttua hetket heräämisten välissä.
 
Voisiko lapsen unentarve olla vähentynyt, niin että unta ei riitä enää yölle niin paljoa? Toisaalta varmaan aika vaikea katkaista tuollainen kierre, jos vauva on väsynyt huonosti nukutun yön jälkeen (ja äiti myös;))
Tietysti tuo yöllinen siirtely saattaa häiritä puolivuotiasta enemmän kuin pienempää, kun muistaa jo mihin on nukahtanut.
En tosin näistä asioista niin tiedä, oma on vasta 3kk.
 
POju mene nukkumaan noin 23. Yritettiin saada aikaistettua nukkumaan menoa tuloksella, että heräili tunnin välein yöllä. Aamuisin jos koittaa saada aikaisemmin hereille, sen lisäksi että se on puoli mahdotobta, niin on ainakin kiukkuinen kunnes pääsee takaisin nukkumaan.

utta miten mä opetan nukahtamaan ilman tissiä? Konkreettisesti?
 
Mullakin käväisi mielessä, että nukkuuko päivällä liikaa..? Jostain ohjekirjasesta luin, että puolivuotiaat lapset nukkuu keskimäärin 14h vuorokaudessa. Yksilöllinen vaihtelu tietysti suurta eikä vauvat useinkaan toimi ohjekirjojen mukaisesti, mutta meillä vauva 7kk nukkuu melko tarkkaankin juuri tuon 14 h. Päiväunet olleet meillä jo parisen kk seuraavan kaavan mukaan: Puoli tuntia ennen lounasta (n klo 10-10.30) ja kolmisen tuntia n. klo 14-17 välillä. Iltatorkut jääneet jo kokonaan pois. Näin menetellen unta riittää 11 tunniksi yölläkin, vaikka kieltämättä illalla joutuu väsynyttä vauvaa joskus vähän "väkisin" valvottamaan. Mut jos iltaunet antaa ottaa, menee yö hulinaksi.

Paljon äksöniä päivään ja varsinkin iltaan (kylpyä, tanssia, laulua, kukkuu-leikkejä, lelujen kilistelyä ja kolistelua, kieriskelyä lattialla, naurun räkätystä ym ym) niin yöllä nukuttaa hyvin, tää on mun motto. :) Vaikka on sitä öistä ähinää ja kähinää meilläkin välillä, kuulunee ikään..?
 
Hei!

Meillä myös tyttö nukkuu todella huonosti nykyään. Nukkui paljon paremmin n. viiden kuukauden ikään saakka, heräten kyllä silloikin useasti syömään..

Aamulla 6.30 herää, (isi ottaa aamukaffelle kanssaan)

Aamupuuro 8.00

Ekat päikkärit 9.30-10.30, imetykseen nukahtaa, tosin nukun itsekin

Lounas 11.30

Leikkiä

Välipala 13.00

Kauppareissu, nukahtaa rattaisiin tunnin unet

Päivällinen 16.30

Leikkiä

Iltapuuro 19.30

Iltapesulle 20.00 , suihkuun tai kylpyyn

Yöunille 20.30- 21.00, nukahtaa rintamaitoon

Laitan omaan sänkyyn ja nukkuu pari tuntia max...imetän ja nukahtaa samantien ..siirrän suosiolla meidän sänkyyn kun mennään nukkumaan, omassa ei nuku ja helpompi syöttää yöllä koska nukun välit itsekin.

Viime yönä söi kuusi kertaa...;)

Hankala antaa neuvoja, laitoin vain omasta rytmistä koska monilla varmasti mennään vauvan/lapsen ehdoilla.

Neljäs lapsi mutta muut ovat nukkuneet läpi yön hyvin...

Tsemppiä ja jaksamista, kyllä ne viimeistään teini-iässä nukkuvat...

 
Meillä reilut 6kk on myöskin alkanut levottomammaksi öisin, eli heräilee välillä itkien ja välillä muuten vaan, eikä millään meinaa nukahtaa. Olen ajatellut johtuvan hampaista ja kiinteistä (niiden maistelu aloitettu n. kk sitten), ja liikkeelle lähdöstä (opettelee ryömimään).

Mites teillä tuo liikkuminen?
Meillä ainakin esikoisella kaikkia uudet taidot eli ryömimään, konttaamaan, syömään, puhumaan jne. opettelu vaikutti selvästi uniin ja aina silloin kun oppi jotain uusia taitoja yöt olivat kausittain hyvinkin levottomia ilman muuta näkyvää syytä. Sama näyttää olevan nyt tällä toisella.

Sen sitten esikoiselta opinkin, että ihan turha murehtia näitä juttuja, kunhan lapsi syö, pissii, kakkii ja kasvaa normaalisti, eikä ole kipeä, niin kait se kaikki kuuluu normaaliin kehitykseen. Nyt siis esikoinen 2,5 ja nukkuu yönsä useimmiten läpi heräämättä, vaikka ekat 1,5 vuotta oli tosiaan tuota kausittaista hulinaa.
 
Heips.

Näinhän se on!

Meillä tyttö rupesi kävelemään tukia pitkin kun täytti 6 kk, yölläkin nousee ylös ja kävelee pinnasängyn reunoja pitkin. Täytti juuri 7 kk, kävely ei ole onneksi enään hataraa vaan kävelee jo maltilla. On ollut kovin liikkuvainen, ryömi alle kolme kuisena ja ylös nousi viiden kk n iässä. Tästä varmasti johtuu ettei malta nukkua edes yöllä. Olenkin menossa töihin helmikuussa, toivon että silloin rupeaisi nukkumaan paremmin . Äitiysloma loppuu, tyttö on silloin 8,5 kk. Menee päiväkotiin missä kymmenen lasta ryhmässä. Tiedän että pitää minua tuttina, en kuitenkaan raaski huudattaa yöllä, imetän mielummin koska olen oppinut nukkumaan välit;). Tyttökään ei edes kunnolla herää jos saa rintaa, mutta jos ei, silloin kyllä alkaa huuto.

Neljäs lapsi, muut eivät ole syöneet näin useasti yöllä, mutta eivät lähteneet liikkeellekkään näin ajoissa.

Tsemppiä kaikille !
 
Kiitokset kaikille vastauksista!

Meillä päädyttiin unikouluun, eli kaksi iltaa sitten laitettiin illalla noin kymmeneltä sänkyyn, lauleskelin ja jätin sänkyyn. Itkua ja hampaidenkiristystä seuraa, jota sitten käydään rauhoittelemassa tassuttelemalla jne. Ekana yönä heräsi tunnin jälkeen, jolloin sama toistettiin ja seuraavaksi heräsi kolmelta! (joka on aika pitkä aika näillä meidän mittareilla siihen saakka. :D) Syötin, hereillä takaisin viereen ja sitten pieni itku ja unta sen jälkeen. Kuudelta taas ruokaa ja sitten herättiin loppuen lopuksi kahdeksalta. Aamuisin meillä on pientä kitinää ja öninää, mutta se loppuu helposti.
Seuraava yö, sama tarina, mutta eka herätys kahdelta, öhisi itsekseen, mutta ei itkua, mutta itkemään alkoi vasta neljältä, jolloin syötin ja seuraavaksi seittemältä. Joten, meillä tämä suoraan omaan sänkyyn nukuttaminen, eikä tissille tuntuu auttavan tosi hyvin! Jätetään nyt ne iltaunet pois, jos mahdollista ettei tarvii auton kanssa liikkua, koska silloin täydellisen mahdotona. Mutta hei - kyllä tää tästä! Tsemppiä kaikille ! :flower:
 

Yhteistyössä