500-verot, silläkö pitäisi elää? Kotihoidontuesta.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
En kyllä oikeasti tajua, miten voisi saada tuon rahan riittämään. Nyt saan minimiäippärahaa, joka on käteen tuon reilu 500 ja sekin on tosi vähän, joutuu jatkuvasti nipistämään ihan kaikesta. Mutta että tuosta vielä vähemmäksi..?

Mutta 9kk hoitoon.. :( Ei ikinä. Miten sais lisätuloja, kun töissä ei voi käydä samaan aikaan? Kotimyyntikään ei taida vetää eikä täällä oo niin paljon tuttuja, joille kehtais myydä mitään. Onko ainoa konsti nyt sitten tuo hoitoonvienti?
 
Nää on niin rasittavia. Ei kerrota, löytyykö puoliso perheestä, ei lasketa tuloiksi mahdollista asumistukea, ei lapsilisää tai muitakaan tukia ja tuloja.

En minäkään sano, että tuloinani on ainoastaan lapsilisä ja voivottele miten sillä pitäisi pärjätä...
 
[QUOTE="vieras";27361981]

Mutta 9kk hoitoon.. :( Ei ikinä. Miten sais lisätuloja, kun töissä ei voi käydä samaan aikaan? [/QUOTE]

Ei töissä käymistä ole hoitovapaalla kielletty. Ainoastaan kunnallinen päivähoito.
 
Jos sulla on mies, niin teidän tulee yhdessä tehdä se päätös jatkatteko vielä lapsen kotihoitoa. Mikäli haluatte jatkaa, niin silloin mies automaattisesti maksaa omasta pussistaan enemmän, jos sinä jäät kotiin. Vaihtoehtoisesti mies jää kotiin ja sinä menet töihin ja maksat vastaavasti enemmän.

Näin siis toimitaan normaalissa perheessä.
 
[QUOTE="vieras";27362056]Jos sulla on mies, niin teidän tulee yhdessä tehdä se päätös jatkatteko vielä lapsen kotihoitoa. Mikäli haluatte jatkaa, niin silloin mies automaattisesti maksaa omasta pussistaan enemmän, jos sinä jäät kotiin. Vaihtoehtoisesti mies jää kotiin ja sinä menet töihin ja maksat vastaavasti enemmän.

Näin siis toimitaan normaalissa perheessä.[/QUOTE]

Lisään vielä tähän, että jos kummankaan palkka ei riitä kotihoidontuen lisäksi teitä elättämään, niin silloin ei valitettavasti jää muuta vaihtoehtoa kuin mennä töihin ja viedä lapsi hoitoon.
 
Kothoidontuki noin 500 €, päälle tietysti 100 € lapsilisä, jos olet yh saat myös elarit ja monissa kunnissa kuntalisän. Noilla tuloilla saa asumistukea joten vuokraa jää maksettavaksi ehkä parisataa euroa. Kyllä ainakin itselläni muutama satanen ylimääräistä asumiskulujen jälkeen riittää hyvin ruokaan ja muihin menoihin, eihän sitä saa edes kulumaan ellei ostele kaikkea ylimääräistä. Jos taas on mies taloudessa niin hän saa joko palkkaa tai jotain muita tukia vähintään samanverran jolloin käyttöön jää vielä enemmän. Mikä tässä on ongelma?
 
[QUOTE="...";27362773]öö... kotihoidontuki ei ole 500 vaan 320e käteen jos oikein muistan!!!!![/QUOTE]

Kht on 320-verot. Siihen voi saada tulojen mukaista lisää ja kuntalisän. Eli ap:kin saanee verottomana reilut 600e.
 

Yhteistyössä