5 henkisen perheen ruokamenot?

  • Viestiketjun aloittaja mari
  • Ensimmäinen viesti
mari
Mitä teillä ns. normaalisti syövillä on ruokamenot kuukaudessa? Siis, jos ei tarvitse käyttää kalliita erikoisruokavalioita ja syötte useimmiten tavallista kotiruokaa..

 
näin meillä
Alkuperäinen kirjoittaja 3-henkinen perhe:
Meillä kaksi aikuista ja 4-vuotias, ja menot ruokakauppaan (sis. pesuaineet jne.) noin 450-500 euroa kuukaudessa.
Puhe oli 5 hengestä.

Laittakaa ihmiset myös lastenne iät, murkkuikäiset syö aika reilusti enemmän kuin leikki-ikäiset. Ja vielä onko poika vai tyttökin, sekin vaikuttaa ruuan menekkiin :)

 
2aik+3 lasta
Lapset on tällä hetkellä 8kk, 3v ja 4,5vee. Ruokakauppaan menee noin 1000euroo kuukaudessa. Mut tohon kuuluu sit lisäks vielä esim. just noi pesuaineet ym mitä Prismasta ostetaan. Välillä jotain vaatetta ja kenkiä. ym.
Varmaan pelkkään ruokaan menee se 800-900e ainakin.
 
näin meillä
Ja siis meillä lapset 7v, 6v ja 1v ja isä ja äiti ja kauppaan menee kuukaudessa n.500e, joskus muutama kymppi vajaa ja joskus muutama kymppi yli, ja tuohon kuuluu pari pakettia talouspaperia, pari pakettia wc-paperia, muutama paketti pampersia ja namia ja limuakin, eli paljon muutakin kuin ruokaa, kuukaudessa.
 
Äityli
Meillä isä, äiti ja lapset 6,4,2v ruokaan menee n. 800-1000? /kk . Riippuu miten paljon tulee ostettua herkkuja ja turhiksia. Laskin tohon pesuaineet ja elukoittenkin ruuat. (Kolme kissaa ja koira)
 
vieras
Meitä viisi, kaksi aikuista ja kolme tyttöä (2v, 8v ja 10v). S-ketjuun menee kuukaudessa 700-1000 e. Siinä on ruuat, vaipat, pesuaineet ja bensat/dieselit. Lisäksi muutama kymppi leipomoon, koska leivät haetaan sieltä.
 
3-henkinen perhe
Alkuperäinen kirjoittaja näin meillä:
Alkuperäinen kirjoittaja 3-henkinen perhe:
Meillä kaksi aikuista ja 4-vuotias, ja menot ruokakauppaan (sis. pesuaineet jne.) noin 450-500 euroa kuukaudessa.
Puhe oli 5 hengestä.

Laittakaa ihmiset myös lastenne iät, murkkuikäiset syö aika reilusti enemmän kuin leikki-ikäiset. Ja vielä onko poika vai tyttökin, sekin vaikuttaa ruuan menekkiin :)
No mä nyt ajattelin, että tästäkin saisi jotain osviittaa ja "osasin" ihan sen lapsen iänkin laittaa ilman ohjeitasi. Löysää vähän pipoa =)
 
poikia3
Meillä 4-, 7- ja 12-vuotiaat pojat - kauppaan menee n. 5-600 euroa kuussa, mutta pystyisin kyllä tekemään ostokset jopa 400 eurolla. Ja sisältää pesuaineet, vessapaperit ym. hygieniatuotteet.
 
.
Alkuperäinen kirjoittaja poikia3:
Meillä 4-, 7- ja 12-vuotiaat pojat - kauppaan menee n. 5-600 euroa kuussa, mutta pystyisin kyllä tekemään ostokset jopa 400 eurolla. Ja sisältää pesuaineet, vessapaperit ym. hygieniatuotteet.
Mitä ruokaa viidelle isolle lapselle/ihmiselle saa tuolla rahalla???
 
eräs
Alkuperäinen kirjoittaja .:
Alkuperäinen kirjoittaja poikia3:
Meillä 4-, 7- ja 12-vuotiaat pojat - kauppaan menee n. 5-600 euroa kuussa, mutta pystyisin kyllä tekemään ostokset jopa 400 eurolla. Ja sisältää pesuaineet, vessapaperit ym. hygieniatuotteet.
Mitä ruokaa viidelle isolle lapselle/ihmiselle saa tuolla rahalla???
Kylhän sitä saa, jos ei turhia nirsoile ja kalliit herkut jättää hyllylle..
 
s
Meillä 5 henkeä + kaks hoitolasta
n. 700 menee , siinä paperit ja joitakin pesuaineita.
Kamala summa silti =0/ . aika paljon tehdään puuroja , kiisseleitä. ei jukurtteja jokakerta yleensä vaan tarjouksesta.
 
sama
Alkuperäinen kirjoittaja s:
Meillä 5 henkeä + kaks hoitolasta
n. 700 menee , siinä paperit ja joitakin pesuaineita.
Kamala summa silti =0/ . aika paljon tehdään puuroja , kiisseleitä. ei jukurtteja jokakerta yleensä vaan tarjouksesta.
1,2,3,3,7, tyttöjä ja poikia
 
poikia3
Alkuperäinen kirjoittaja .:
Alkuperäinen kirjoittaja poikia3:
Meillä 4-, 7- ja 12-vuotiaat pojat - kauppaan menee n. 5-600 euroa kuussa, mutta pystyisin kyllä tekemään ostokset jopa 400 eurolla. Ja sisältää pesuaineet, vessapaperit ym. hygieniatuotteet.
Mitä ruokaa viidelle isolle lapselle/ihmiselle saa tuolla rahalla???
Ihan tavallista kotiruokaa pastoja, pitsaa, leipää, jauhelihakastiketta, lihapullia (ihan itsetehtyjä), kanaruokia, ja saa jopa hedelmiä, salaatteja jne.

Käyn kaupassa kerran viikossa, ja kauppalasku on nykyään n. 120 euroa per viikko, halvemmallakin tosiaan selviää. Ja mukana on limua, ja jotain herkkujakin.
 
mimmi
Alkuperäinen kirjoittaja näin meillä:
Alkuperäinen kirjoittaja 3-henkinen perhe:
Meillä kaksi aikuista ja 4-vuotias, ja menot ruokakauppaan (sis. pesuaineet jne.) noin 450-500 euroa kuukaudessa.
Puhe oli 5 hengestä.

Laittakaa ihmiset myös lastenne iät, murkkuikäiset syö aika reilusti enemmän kuin leikki-ikäiset. Ja vielä onko poika vai tyttökin, sekin vaikuttaa ruuan menekkiin :)
ja vielä tärkeämpää se, että syökö vanhemmat töissä (ei sitten jos evästää)
 
Ap
Oho! Aika isoja summia. Siis nuo 700-1000e/kk.

Meillä pyörii lähempänä tuota 500?. N. kerran viikossa "isossa" kaupassa, lasku 70-80?. Lisäksi lähikaupasta vähän maitoa ja leipää. n. 20?/vko.

Taidetaan päästä siis alle tuon 500?.
 
Meillä h henkilöä.
Minä, mies, poika 7v3kk, tyttö 5v9kk ja tyttö 2v10kk.
Noin 1000e/kk ja siinä on mukana myös pesuaineet.
Sen takia tiedän hyvin mitä menee kuukaudessa kun käydään vaan Prismassa
ja saadaan bonuksia niin siitä tiedän. En sillai laske.
 
vieras
3,5 ja 7-vuotiaat tytöt + vanhemmat. Ruokaan menee n. 700-800? (joskus jopa 1000?) ja toi on pelkkää ruokaa. Syödään tosi paljon hedelmiä ja vihanneksia, mitkä kalliita. Ei olla ruuasta tingitty.
 
gg
5 hlö , 15v poika, 11v tyttö, 8v tyttö + vanhemmat , ruokakauppaan menee 900-1000? kk . normaalia perusruokaa syödään ei juurikaan käytetä eineksiä seka leivotaan paljon itse, jauhelihat on aina naudan paistijauhelihaa, kasvikset ja hedelmät kotimaisia aina kun niitä vaan on saatavilla,kotimaisia juustoja yms
 

Yhteistyössä