5-henkisen perheen ruokalasku?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sentti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Sentti

Vieras
Hei!


Vertailumielessä kyselen että kuinka paljon muilla 5-henkisillä perheille kuluu rahaa kuukaudessa ruokalaskuun? Kolmannen lapsen myötä, kun jälleen rahaa menee vaippoihin, korvikkeisiin ym. niin ruokalasku on kuukaudessa huidellut 600-650€ välillä. Tuntuu suurelle. Siihen kyllä pääosin ostetaan myös pesuaineet ja joitain omia kasvojen puhdistustuotteita, kasvovesiä ym. Ruoka on peruskotiruokaa ja pyrin tekemään aina toisesta päiväruoasta sellaisen satsin että riittäisi vielä seuraavanakin päivänä yhdelle aterialle. Kasviksia ja varsinkin hedelmiä kuluu paljon. Vauvalle teen soseet pääosin itse. En keksi miten laskua voisi edes hieman pienentää - vai onko se edes mahdollista?
 
Sama mielessä, eli kestovaipat. Meillä tosin on vain yksi lapsi, ruokakaupan laskut on varmaan 400-500 e kuussa, mutta siinä on myös kaikki pesuaineet, hygieniatuotteet, pienremonttitarvikkeet, lemmikkien ruuat jne.

Lisäksi kun asiaa miettiin, niin meillä suositaan ns. kauppojen omia merkkejä (siis yhden kaupan, sen jossa käydään ;)) ja muutenkin käytetään tosi huokeita elintarvikkeita. Jos on aikaa ja viitseliäisyyttä, niin leivän leipominen itse säästää isossa perheessä tosi paljon, vaikka leipoisi vain kerran viikossa isomman satsin pakkaseen. En tiedä, minkälaiset ruokailutottumukset perheellänne on muuten, mutta aamupalalla huokein vaihtoehto on puuro murojen sijaan, ja pääaterioilla voisi vaikka ainakin kerran viikossa korvata jauhelihan soijarouheella, joka maksaa vain murrososan lihan hinnasta. Kasvisruuat eivät todellakaan ole kalliita, ja maistuvat myös sekasyöjille, jos ei kerro totuutta ruuan alkuperästä! :D
 
Huoh, meillä menee saman verran rahaa kun teillä ja meitä on vasta kolme...lapsi on yksivuotias ja syö siis kaksi lämmintä ruokaa päivässä. Toisen teen itse, toisen saa tölkistä. Vaipat pyrimme ostamaan tarjouksesta, pesuaineet ja juomat Lidlistä. Muuten käytämme Prismaa ja ostamme myös ei-brändättyjä peruselintarvikkeita mutta toki paljon tuoretuotteitakin, hedelmiä ja vihanneksia menee hirveitä määriä.

Vähemmän rahaa meni kun käytiin vielä viime vuoden puolella kerran viikossa kaupassa. Se tapa vaan jotenkin jäi ja nyt suunnitellaan kerralla 2-3 päivän ruoat. Arjen keskellä ei vaan jaksa aina olla ylitehokas ja järjestelmällinen...lisäksi meillä kävi usein niin että sitten kun on ruokatarvikkeet kaapissa niin tuleekin hurjasti menoja ja ulkona tulee syötyä. Nyt ei ainakaan mene mitään hukkaan tai ainakin tosi harvoin.

Mutta siis kysymykseesi. Jos rahaa haluaa säästää niin avainsana on SUUNNITELMALLISUUS. Lisäksi kaikki ei-ruoka-tarvike (vaipat, pesuaineet, wc-paperit yms) tarjouksista ja halpiskaupoista. Pelkkiä ei-brändättyjä tuotteita. Puuropäiviä. Itsetehdyt leivät ja leipomukset.
 

Yhteistyössä