3d-elokuvista kysyttävää

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
En oo siis koslaan käynyt ja tarkoitus olisi tuollainen lastenelokuva käydä lapsen kanssa katsomassa. Saadaanko ne lasit kun lippu ostetaan? Voiko tuota elokuvaa katsoa ilman lasejakin jos ei vaikka tykkääkään lapsi lasien kanssa katsoa?
 
En ole tooodella pitkään aikaan käynyt 3d elokuvissa, mutta viimeksi kun kävin niin masit sai heti kun lippu oli ostettu ja ei pysty katsomaan ilman laseja. Tai pystyy mutta kuva on epäselvää...
 
Lasit saa elokuvasalin ovella lippuja tarkistaessa. Ei pysty katsomaan ilman laseja, ainakaan niin, että näkisi kuvan selvästi. Ovella on myöskin saatavana korokkeita lapsia varten, lyhyelle lapselle kannattaa ottaa sellainen.

Meidän lapset käy mieluummin katsomassa elokuvat 2D:nä.
 
Saadaanko ne lasit kun lippu ostetaan?
Meinasit, että tietokone lykkää ne kotona lippuja ostaessa tai kirjakauppa/marketti/automaatti antaa ne :D. Tosi harva ostaa lippuja tiskiltä nykyään. Kotona saa koneella helposti ostettua ja valkattua paikat valmiiksi hyvissä ajoin. 3D kuvia ei mennä katsomaan, jos ei saada paikkoja jostain keskeltä, missä lasit toimii paremmin. Liput saa älypuhelimeen tai ne voi tulostaa, jos ei ole älypuhelinta.
 
Äläpäs nälvi! Meilläpäin liput ja paikat saa varattua netistä mutta lipun saa vasta teatterilla itselleen, kun kertoo kenen nimellä varattu. Siitä tiskin vierestä saa ottaa lasit mukaansa.
 
Äläpäs nälvi! Meilläpäin liput ja paikat saa varattua netistä mutta lipun saa vasta teatterilla itselleen, kun kertoo kenen nimellä varattu. Siitä tiskin vierestä saa ottaa lasit mukaansa.
Ap ei kertonut, missä hän on sinne elokuviin menossa. Kansallisen elokuvaketjun liput saa ostettua netistä paikkoineen (paperisia etukäteen ostettuja sarja- yms. lippuja voi käyttää maksuun, samaten elokuvakoodeja) ja lasit on jaossa vain niiden salien ovilla, mihin on 3D elokuvaa menossa katsomaan samalla kun lipuntarkistaja tarkastaa liput eli yleensä skannaa ihmisten kännykkänäytöltä tai itse tulostetulta paperilta QR-koodit. Varatut liput pitäisi käydä lunastamassa jo tuntia ennen näytöstä, jos ne haluaa saada. Kassat rahastaa lähinnä leffaherkkuja.
 
Täyttä paskaa ne 3d leffat, ne rillit painaa ikävästi (on vain yhtä kokoa) ja useat saa helvetillisen päänsäryn niistä. Eikä se 3d kyllä tuo lisäarvoa elokuviin, kuva on epämääräinen. Nykyäänhän telkuissa (uusissa) ei enää tuota 3d ominaisuutta enää edes ole, se oli hetken muotioikku. Hyvä 2d kuva on paljon parempi, tarkempi ja selkeempi.
 
Perusleffa ei tarvitse 3D:tä. Se ei anna mitään lisäarvoa, mutta heikentää kuvanlaatua. Eri asia on sitten joku tietokoneella tehty avaruusseikkailu tms. jossa 3D:llä on selvästi rooli. Tavallisessa leffassa se on vain haitta.
 

Yhteistyössä