3-vuotiaalla ilmeisesti reikä hampaassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti harmissaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

äiti harmissaan

Vieras
Oletan näin, koska huomasin tänään harjatessa, että hampaassa tummaa mikä ei meinannut lähteä pois. Harjaamalla lähti sitten pois, mutta hampaassa näkyy pieni reikä.

Ja niinkuin on varottu karieksen tarttumista, harjattu hampaat aamuin illoin hyvin, ei syö paljoa makeaa, käytetään xylitolipurkkaa ja tabletteja ja niin siellä vain taitaa reikä olla. Itku.

Onko muiden lapsilla ollut näin nuorena reikiä? Paikkaavatko hml vai mitä tekevät? Että harmittaa ihan älyttömästi, kun itselläni on ollut paljon reikiä lapsena ja nuorena.
 
Voiko olla kiillevaurio? Meillä pojan 3v tarkastuksessa hoitaja pelästytti minut reikäepäilyllä. Ollaan myös oltu tosi tarkkoja hampaiden hoidossa. Epäilty reikä paljastuikin synnynnäiseksi kiillevaurioksi. Itse emme ole koskaan huomanneet edes tuota kiillevaurio kohtaa.
En sitten tiedä oliko tuo kiillevaurio yhtään sen parempi vaihtoehto kuin reikä... Syyksikin paljastui minun raskauden aikainen (ja jatkuva siis muutenkin) thyroxin lääkitys!
 
meillä paikattiin syksyllä 2-vuotiaan hammas. Kyllä todellakin harmitti se reikä ja varsinkin kun on niin yrittänyt pitää hampaista huolta, pesut ja fluorit+ksylitoli... Asiaa ei parantanut kunnallisen hammashoidon syyllistys... Käytiin yksityisellä paikkaamassa. Ei porattu vaan laitettiin paikka siihen päälle, voi olla että joudutaan vielä vuoden parin päästä poraa ja paikkaa uudestaan... Hope so not. Mutta suosittelen kääntymään yksityisen puoleen.
 
Hampaassa voi myös olla kolo tai uurre, mihin ruoka jää helposti kiinni. Jatkakaa vaan tunnollisesti hampaiden hoitamista, jos on reiän alku, niin saattaa pysähtyä semmoiseksi.
 
En tiedä, voihan se olla kiillevauriokin, mutta toisaalta poika kyllä kävi 2,5v tarkastuksessa ja siellä ei puhuttu mitään kiillevauriosta. Oliskohan hoitaja siellä huomannut sen, jos jo silloin olisi ollut. Pitää sitten varata aika hammaslääkäriin joka tapauksessa jotta saadaan selvyys asiaan. Kai se kiillevaurio vois olla parempi, kun ei sitten välttämättä olis lapsella kariesta suussa ainakaan vielä.
 
Ei se välttämättä kasva! Mulla on ollut 15 vuotta useampi reiän alku. Eivät ole menneet pahemmaksi, kun olen pitänyt hyvin hampaista huolta. Lääkäri niitä aina välillä tsekkaa, muttei paikkaa kun eivät ole muuttuneet.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
onko saanut bakteerin? eli oletteko laittaneet lapsen suuhun mitään, mikä ollut omassa suussa? Jos ei ole saanut bakteeria, niin ei saa ikinä reikiäkään.

no meillä ainakaan isovanhemmat ei kielloista huolimatta ymmärrä tän tärkeyttä :headwall: ja joskus tyttö pussaa vahingossa suulle niin ettei ehdi väistämään.
 
Meillä paikattiin reikä, tyttö taisi olla kolmen vanha, myös hoidettu hampaita huolellisesti ja ihmettelin kovin, reikä oli vielä yläetuhampaassa joka on helpossa kohtaa. Nyt 8 vuotiaana hällä on samassa hampaassa samassa kohtaa kuoppa ja viimeksi hammaslääkärillä käydessä pohdittiin, oliko maitohampaassa sittenkään ihan oikeasti reikää, tytöllä on myös rautahampaissa pari kiillevauriota.

Niin ja paikkas sujui hyvin helposti silloin aikanaan, johtui kai siitä, että oli niin helpossa paikassa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
onko saanut bakteerin? eli oletteko laittaneet lapsen suuhun mitään, mikä ollut omassa suussa? Jos ei ole saanut bakteeria, niin ei saa ikinä reikiäkään.

Ei mitään olla laitettu, kun ollaan oltu tuosta asiasta erittäin, isovanhemmat on myös olleet tarkkoja. Mutta sitten, lapsethan leikkivät ja laittavat suuhunsa kaikenlaista lelua, sitä kautta on joltain toiselta lapselta voinut bakteeri tarttua.

Vaikea kyllä tietää, onko reikä, ei se kovin isolta vaikuta eikä kuulemma ole kipeä. Pitää varmaan tarkkailla valittaako tai aristaako lapsi hammasta, kun syö jotain.

 

Uusimmat

Yhteistyössä