2v potalle kakalle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äippä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

äippä

Aktiivinen jäsen
28.04.2004
2 972
0
36
Siis vinkkejä miten saisi? Meillä tyttö tekee kyllä pissin välillä pottaan, mutta kakkahätä kun iskee, menee johonkin nurkkaan eikä suostu tulemaan potalle. Jos ois hyviä keinoja millä saisi houkuteltua edes yrittämään siihen pottaan. Vai onko vaan odoteltava, että tyttö haluaa siihen itse.
 
Valitettavasti en osaa auttaa, sillä meillä neiti 1,5v ilmoittaa milloin on kakkahätä ja pytytlle tekee tarpeensa. Oliskos teillä pyytty kiva juttu? Tai ehkä joku palkinto kun saalis tulee pottaan eikä vaippaan?
 
Älä ainakaan pakota tai jankuta siitä että pitäisi pottaan kakata, lapsi alkaa stressata asiaa entistä enemmän. Aina välillä, varsinkin jos huomaat, että hänellä olisi kakkahätä, ehdota että menisitte lukemaan kirjaa potalle, vaikka vaan pissalle (jos se kakka samalla vaikka tulisi). Osta nuken potta ja otatte sen ja lempinuken vessaan mukaan ja sitten kun nukke on "tehnyt kakan", kehut sitä kovasti, miten reippaasti tehty ja että sehän olikin ihan helppo juttu jne.
Meidän toinen tyttö alkoi aluksi hienosti kakkaamaan potalle mutta sitten tuli stoppi ja kamalaa itkua oli kun oli kakkahätä eikä malttanut potalla istua. Viimeisenä keinona sitten laitettiin vaíppa ja sinnehän se kakka sitten heti tuli. Neuvolasta epäiltiin että tytöllä on ollut joskus maha kovalla ja kun kakkaaminen pottaan on sattunut, ei halua sitä tehdä uudestaan. Eli jos tämmöisestä on kyse, niin lisää kuitua ruokaan sekä enemmän vihanneksia, hedelmiä, leipää jne. niin pitäisi vatsan toimia hyvin. Sitten kun vatsa toimii, pikkuhiljaa se kammokin katoaa. Meillä se kesti aika kauan, mutta nyt kakkaaminen pottaan taas sujuu.
 
Pottaan voi laittaa tarran jos kakkaaminen onnistuu.
Meidän tytöllä oli vatsa aina kovalla. Aloin antamaan jacky yugupaloja johon on lisätty kuitua. Eikä sen jälkeen ole ollut siitä asiasta ongelmaa.
 
Lisäys edelliseen... Niin että jos teillä on tää potalla käynti ihan uusi juttu vasta niin meillä oli kyllä alussa kanssa niin että pottaan tehtiin pissa vaan ja kakka suostuttiin tekee vaan vaippaan. Mutta pikkuhiljaa asiassa edistyttiin ja aina välillä alkoi tulla se kakkakin pottaan. Siitä tietysti kehuttiin ihan ylettömästi. :D Välillä meidän tytöt tykkää käydä myös pöntöllä ja sitä varten meillä on pöntönpienennin, on turvallisempaa istua.
 
Kiitoksia kaikille! Täytyy ruveta kokeilemaan noita konsteja. En tosiaan tyttöä potalle pakota, pissille menee todella mielellään ja on hirmu innoissaan kun se pissi sinne lirahtaa =)
Tuli tossa itselle mieleen, että kokeiliskohan tyttö sitä kakkaamista jos sais rauhassa yksin sen tehdä, kun vaippankin se pitää mennä tekemään pois äidin ja isin silmien alta :whistle:
 

Similar threads

Yhteistyössä