Mistä "heikkolahjaisuus" johtuu?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja .....,
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

.....,

Vieras
Tarkoitan sitä, että älykkyysosamäärä alempi kuin "normaalisti" muttei kuitenkaan luokitella vielä kehitysvammaiseksi.
Olen sellaisia ihmisiä tavannut, heillä erilaisia hahmotushäiriöitä, helppojenkin tehtävien kanssa kestää kauan, raha-asioissa pahoja ongelmia, eivät juuri ole kiinnostuneita itsensä kehittämisestä. Surullisimmat tapaukset väkivaltaisia, jos saaneet lapsen niin otettu huostaan, huumeidenkäyttöä ym.
Oon miettinyt onko tuo kaikki perinnöllistä, vai vaikuttaako ympäristö myös? Joskus asuin 2 vuotta eräässä peräkylässä, siellä oli paljon oirehtivia ihmisiä. Monilla opinnot takana jossain erityiskoulussa tms.
 
Synnyt sellaisen kapasiteetin kanssa kuin satut syntymään. Perimällä ja sattumalla on valtava merkitys. Myöhemmin sitten ympäristö ohjaa ja tukee yksilöllisiä tarpeita vaihtelevalla menestyksellä. Tällöin perheen ja varsinkin primäärihuoltajan merkitys korostuu. Jos päiväkoti/koulu/kunta ei tarjoa tarvittavaa tukea, on huoltajan tehtävä laittaa pyörät pyörimään tai hankkia sitä muualta.
 

Yhteistyössä