2 1/2 -viikkoinen itkee selkä kaarella iltaisin ja huutaa päivisin - koliikkiako tää on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Silmäpussit navassa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Silmäpussit navassa

Vieras
Nyt on sellainen vauva, etten tiedä mitä sen kanssa pitäisi tehdä. Esikoinen oli ns. maailman helpoin, eli nälkäisenä vain ynähti ja aina rauhoittui sylissä heijaamiseen, jos oli hätä. Tämä toinen on aivan eri maata. Laitoksella jo sanoin miehelle, että tää ei rauhoitu sylissä heijaamiseen, huutaa paljon ja haluaa vain syödä. En siis tiennyt yhtään mitä vauvan kanssa olisi pitänyt tehdä, vaikka työni puolesta (päiväkoti, pikkulapsiperheet jne.) olen niin monia vauvoja sylissä pyöritellyt, että niksejä on taskut pullollaan.

Nyt vauvallamme on ikää 2 1/2 viikkoa ja alkaa käydä selväksi, että jotain on vialla. "Rytmi" on sellainen, että päivisin rauhoittuu vähän helpommin, mutta syömisen jälkeen harvemmin nukahtaa suoraan, vaan aina pitää röyhtäyttää ja silti herää viimeistään vartin päästä taas kitisemään ja huutamaan. Äsken nukutin ihan sippiä vauvaa melkein kaksi tuntia ja jokainen pienikin asennonvaihdos sylissä pidettäessä sai vauvan huutamaan kurkku suorana.

Iltaisin on pahinta. Viimeistään iltayhdeksään mennessä on täysi huuto päällä ja vauvaa pitää roikottaa ihmeellisissä asennoissa, että olisi edes hetken hiljaa. Tätä herkkähuutoista aikaa on joka ilta monta tuntia ja tuntuu, ettei mikään auta. Pari ekaa viikkoa mies vitsaili koliikista, mutta nyt ei enää naurata. Onko tää just sitä itteensä ja miten ihmeessä tätä huutoa jaksaa kestää 2-3 kk:n ikään asti? O_o

Vauva saa sekä tissiä että korviketta (paino ei meinannut nousta). En ole syönyt/juonut kahvia, papuja, ruisleipää, hiilihappojuomia, sipulia, kaalia tms. yleisimmin väänteitä aiheuttavaa. Maitotuotteitakin tosi vähän, korkeintaan viiliä tms. hapanmaitotuotetta välipalana. Korvikkeena ollut Tutteli, nyt ostettiin NANia kokeiltavaksi. Eilen ostettiin myös Cuplatonia, mutta ei ole vielä mitään näkyvää muutosta.

Ihan oikeasti, tää on niin tuskaa. Ennen naureskelin niille "meidän Kata-Anniina huutaa ja joudutaan ajelemaan yöllä autolla tuntikaupalla" -perheille, mutta nyt kyllä sympatiseeraan nii-iin paljon. Viime yönä heiluteltiin vauvaa turvakaukalossa unille, isolla kaarella keskellä olkkarin lattiaa... Tätäkö tää nyt on?
 
Meillä oli tuollainen vauva. Rauhottui oikeastaan vasta puolivuotiaana. Ei kyllä mitään elimellistä vikaa tai sairautta. Oli vain huono itsesäätelykyky. Piti oikein opettamalla opettaa rauhoittumista, nukahtamista, kaikkea sellaista mikä "helpoilla" lapsilla on sisäsyntyisesti vahvempaa kuin näillä vaativammilla tapauksilla.
 
Koliikiltahan tuo kuulostaa. Maitohappobakteereja kannattaa tosiaan kokeilla, ja pyytää neuvolakäynnillä tarkistamaan imetystekniikka josko vauva vaikka hotkii liikaa ilmaa masuunsa. Omasta jaksamisesta pitää huolehtia jollain konstilla, eli jakakaa valvomisvuorot niin ettei kummankin vanhemman tarvitse olla hereillä yhtäaikaa, ja yrittäkää saada vaikka päiväsaikaan välillä joku muu katsomaan lasta edes tunnin ajan niin että saatte otettua nokoset.
 
Kakkaa ihan hyvin, sitä sellaista keltaista vastasyntyneen kakkaa. Ilmavaivoja tuntuu olevan runsaasti, eli joka syötön jälkeen tulee valtava röyhtäys ja usein toisesta päästäkin tulee ilmat pihalle. Piereskelee kuin aikamies, eli kuuluvia törähdyksiä, joista pitää ihan kysyä että lähtikö ääni vauvasta vai kenestä.
 
Meillä oli hyvin saman kuuloista! Syyksi paljastui maitoallergia.

Lääkärin ohjauksesta jätin omasta ruokavaliostani maitotuotteet ja munan pois, parin viikon sisään tilanne rauhoittui. Itku oli selvää kipuitkua kun syönnin jälkeen tuli aina maha heti kipeäksi (viive oli vartti-puoli tuntia). Vauvaa sattui vatsaan ja kakka ärsytti pepunsuun rikki, muita oireita ei ollut. Lohduksi kipuun vauva halusi rintaa, ja siitä tuli joka iltainen kierre... Hirveää aikaa.

Kysy lääkäriltä ohjeet maidottomaan! Korveikkeen tulee tietysti myös olla vaikka soijapohjainen (en tiedä niistä).

Voimia!
 
Jos kotoa löytyy kantoliina tms joustavaa kangasta oleva niin koitappa tehdä semmonen riippumatto pinnasänkyyn siitä liinasta ja heiluttele siinä. Jos on vatsavaivaa niin saattais helpottaa kun ei ole ihan suorana makaamassa. Meillä ainakin tytöllä auttoi koalan riippukehto kun nukhati aina syliin tosi pieneen kippuraan mut heti kun laski sänkyyn nukkumaan niin alkoi huuto mut tuossa riippukehdossa oli selkä pyöreänä niin masuvaivat helpottui ja oli helppo rauhoitella kehtoa hiljalleen heiluttelemalla.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kifa:
Koliikiltahan tuo kuulostaa. Maitohappobakteereja kannattaa tosiaan kokeilla, ja pyytää neuvolakäynnillä tarkistamaan imetystekniikka josko vauva vaikka hotkii liikaa ilmaa masuunsa

Imetys käy koko ajan hankalammaksi, ilmeisesti pulloruokailu sotkee imuotetta ja vauva lipsuu tissillä alemmas ja alemmas, kohti pelkkää nännin imemistä. Pitää ihan tosissaan katsoa, että haukkaa tissistä kiinni suu ammollaan, eikä vain yritä imeä huulet supussa. Mistä tietää, että vauva nielee ilmaa tissillä ollessaan?
 
Tuo tarinasi on kuin meiltä vuodelta 2004 ja sitä kesti noin 4 kk, koliikkia kai. NAN-korvike oli mielestäni vatsalle ehkä vähän parempi kuin Tutteli. Cuplatonia annoin, mutta auttoiko se, en ole aivan varma.
Opimme tuntemaan kaupunkimme hyvin kun usein iltaisin ajelimme autolla pitkin ja poikin kaupunkia, tyttö nukahti autoon edes hetkeksi, mutta liikennevaloja ei saanut mielellään olla matkalla, koska vauhti loppui autosta, niin huutokin alkoi.
Hetkeksi vauva rauhottui ja peräti nukahti kun laitettiin auton turvakaukolo hinausköydellä olohuoneen katosta roikkumaan, tyttö turvakaukaloon ja ei kun keiluttelemaan. Tulee oikein hiki kun muistelen noita aikoja.
 
Meillä oli esikoinen vähän samanmoinen, tosin meillö johtui selkeästi kakkaamattomuudesta. Eli teki kakat pahimmillaan vain kerta viikkoon, jolloin tuotosta oli niskaan asti. Cuplatonista ei meille ollut apua vaan varasin ajan vyöhyketerapiaan, käytiin siellä muistaakseni 3 kertaa ja alkoi auttamaan, kakka tuli väh. joka toinen päivä. Vyöhyketerapiassa sai myös itse hoito-ohjeita.
Itse olin todella skeptinen tuosta, mutta kun on kokeillut jo kaikkea niin "uskallauduin" tuonnekin, ja hyvä niin :)

Jaksamisia vauvan kanssa! :hug:
 
Koliikkia, maitoallergiaa tai mitä vaan, vaikea sanoa!

Koliikkia voi hyvin olla... Meillä on molemmilla lapsilla ( 2v ja 7kk) ollut sekä koliikki että maitoallergia ja esikoinen huusi ympäri vuorokauden ja kuopus sitten vain iltaisin.

Mä sisnuna kokeilisin nyt heti ekana sitä maidotonta diettiä ja korvikkeeksi nutrilon comfort tai sitten ihan almiron pepti (maitoallergisille mutta tosi kallista) ja sitten vaan odotellaan että rupeeako helpottamaan.

Suosittelisin kovasti osteopaatin hoitoa, meillä molemmilla itkut helpottui ja melkein loppuikin kolmen kerran jälkeen. Kallista mutta todella hyödyllistä eikä ainakaan mitään humpuukia!

Voimia, tiedän todellakin tunteesi!!

Ainnin ja hei jumppapallo olkkariin ja vauva syliin, ihan mahdottoman iso apu!!
 
Meillä meni viikko ennen kuin cuplaton alkoi vaikuttamaan. Kantoliina ja kapalo auttoivat myös itkuisuuteen. Sukulaisvauvan koliikkia helpotti vauvahieronta. Ja onhan niitä koliikkikeinujakin myytävänä, jos keinuva liike auttaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Meillä ainakin tytöllä auttoi koalan riippukehto kun nukhati aina syliin tosi pieneen kippuraan mut heti kun laski sänkyyn nukkumaan niin alkoi huuto mut tuossa riippukehdossa oli selkä pyöreänä niin masuvaivat helpottui ja oli helppo rauhoitella kehtoa hiljalleen heiluttelemalla.

Hei, tuota pitää kokeilla! En tiedä löytyykö kaapista sopivaa riippumattokangasta, mutta onhan noita kangaskauppoja. Ihan sama meininki tällä vauvalla, nukahtaa syliin mutkalle ja sänkyyn laittaessa pärähtää ihan liian helposti hereille ja huutamaan. Tuo riippukehto kuulostaisi hyvältä, liikkeen kun pitää olla tarpeeksi suurta (esim. turvakaukalossa isolla kaarella), eikä mikään pieni hytkyttely auta. Kiitos!
 
voi olla koliikkia, tai sit on niin masuvaivainen, että itkee sitä :( Meillä vauva oli päivisin tosi itkuinen, yöt onneksi nukkui, ja esikoisella olikin koliikki, huusi ekat 5 viikkoa päivät ja yöt ja nukkui pieniä pätkiä. Autoon saatiin nukahtaan. Se oli kyllä rankkaa aikaa se. Itseä ahdisti ja väsytti :/ mut sit yks ilta vaan nukahti ja nukkui ja nukkui ja nukkui ja söi välissä. Ja ne huudot loppu siihen.

Tätä seuraavaa käytin allergologilla mut ei uskonut allergiaan. mutta kun aloitettiin kiinteät 5 kk iässä masuvaivat katosivat kuin sanan mukaisesti pieru saharaan. vatsa alkoi toimia monesti päivässä eikä kipuiluakaan ollut...

Esikoinen myös rauhoittui sitteriin jos sitä heilutti. Onko teillä esim. värinä sitteriä? Osa mun tutuista on sitä kehunu kovasti...

Nyt ei auta kun koittaa asennoitua siihen että itkua riittää ja vauva ei siihen kuole ja pidätte huolen että sinäkin saat levähtää ja nukkua! Voi olla että siihen itkuun ei koskaan löydy selitystä ja että menee yhtäkkiä ohi, kuten meillä! Voimia kovasti sinne!!!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Arwen Undomiel:
Ainnin ja hei jumppapallo olkkariin ja vauva syliin, ihan mahdottoman iso apu!!

Mitäs jumppapallon kanssa? Pompitaan ylös alas? Keinutuoli tuntui auttavan, etenkin kun keinutteli vauhdikkaasti ja laittoi tuolin jalan "huonosti" maton päälle, jolloin tuli kunnon töyssyt.
 
Vauvalla voi olla myöskin joku infektio. Ne ilmenee kosketusarkuutena. Käyttäisin lääkärissä ja otattaisin tulehdusarvot.

Just oli synyttäneitten osastolla joku vauva joka oli kosketusarka, syynä infektio...

Mun edellisellä oli samaa ja valitin lääkäriin että varmana on korvissa tulehdus, eivät ottaneet tosissaan, sitten nousi viikon päästä kuume, ja oli todella paha tulehdus sekä ulko- että sisäkorvassa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Esikoinen myös rauhoittui sitteriin jos sitä heilutti. Onko teillä esim. värinä sitteriä? Osa mun tutuista on sitä kehunu kovasti...

Ei ole vielä sitteriä ollenkaan, mutta alan jo kallistua sen puoleen, että jos 200 euron värinä-tärinä -sitteristä on vähänkään apua, niin sellainen hankitaan. Ai miten niin epätoivoinen? :) On kyllä olleet sellaiset melkein kolme viikkoa, että elämä on mullistunut ja kunnolla. Pitää vain toivoa, että löydetään jotain niksejä ja että on "vain" koliikkia tms. ja huuto loppuu muutaman kuukauden iässä. Allergialinjaa en haluaisi vielä edes ajatella...
 
Luin erään amerikkalaisen (sorry en muista nimeä) tunnetun lastenlääkärin haastattelun, ja än sanoi, että koliikiksi sanotaan sitä, kun lääkäri ei tiedä. Jos lapsi huutaa, hänellä on jokin hätä.

Muistaakseni ko. lääkäri sanoi, että yleensä huuto johtuu allergiasta (yleensä korvike tai äidin syömä vehnä tai maito) tai hänellä on joku aikuisen närästystä muistuttava juttu (refluksi-jotain).

Yritä antaa vain rintamaitoa ja kartoita tarkasti, mikä syömisessäsi aiheuttaa mahdollisen allergian. Kysy tuosta närästys-jutusta lääkäriltä.
 
Sitä se varmaan on, jos ei syytä löydetä. Tutulta kuulostaa. Meidän poju oli pikkuisena samanlainen, ärtyisä, itkuisa, levoton, vaativa. Vatsavaivojakin oli, mutta luulen, että suurin syy itkuun oli hänen luonteensa, sillä vielä nyt 1v2kk iässäkin tulee tilanteita, joissa liialliset ulkoiset ärsykkeet ylittävät hänen sietokykynsä.

En muuta osaa sanoa kuin että jaksamista! Myötätunto lasta kohtaan auttaa jaksamaan. Ajattele, että hän on herkkä sielu, joka tarvitsee hoivaa (eli sinua!!) tuplasti enemmän kuin ns. helpot vauvat. Anna tuplamäärä syliä, hellyyttä ja rakkautta, se ei varmasti mene lapsessasi hukkaan. Ja mitä käytännön arkeen tulee, yritä selvitä hetki kerrallaan. Keksimällä uudenlaisia kieputuksia ja keinutuksia saat ajan kulumaan. Yksittäiset päivät kestävät ikuisuuden, mutta viikot kuluvat siivillä, usko pois! Mä TIEDÄN miten paljon ahdistaa ajatus siitä että 2vko takana, vähintään 2kk edessä, enkä tiedä, miten siihen mustaan kuiluun voisi tuoda sinulle helpotusta, mutta uskotko jos sanon, että sen kaiken läpikäyminen lähentää sinua henkisesti vauvaan.
 
Pompitaan joo ylös ja alas! Keinutuolikin on tosi hyvä jos sellaiselle on tilaa :)

Ihan koliikilta kyllä kuulostaa, voi kun palaakin omat muistot mieleen... Esikoisen aikaan nukuin 6viikon aikana noin 2h/vuorokaudessa.. se oli aikamoista aikaa :headwall:

Tosta riippukeinusta muuten että siihen ei sitten saa jättä yhtään yksin nukkumaan ilman valvontaa. Siinä vauva ei saa kunnolla käännettyä päätä pois jos tulee esim puklut tms.. Näitä tukehtumistapauksia on ollut :(

Sen riippumaton saa muuten kätsysti kiinni pinnasängyn vastakkaisiin pätyihin, silleen kulmasta kulmaan. Siis jos ei halua ihan tollasta häkkyrää ostaa kuten koala.

Meillä kantoliina oli kova juttu ja jotenkin siitä vaan selvittiin! Yhtäkkiä sitä vaan huomaa että itkut onkin vähentynyt ja sitten ne on vain ikävä muisto..
 
Alkuperäinen kirjoittaja Arwen Undomiel:
Alkuperäinen kirjoittaja th:
Suosittelen, että käytät lapsen jo tänään lääkärissä. Silloin suljetaan pois kaikki muut sairaudet esim.tulehdus!

Tätä suosittelen myös minä! Pienen itkun syy pitää aina ensin selvittää kunnolla!

Peesaapeesaa! Unohda aluksi hyppyytykset ja tutki kunnolla. Jos ei selviä tk:ssa, niin vielä toinen mielipide yksityiseltä.
 

Yhteistyössä