1v. liian innokas käymään käsiksi toisiin lapsiin..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja M@mi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

M@mi

Vieras
Heips!

Meidän 1-vuotias on aina ollut tempperamenttinen tapaus, vaikkakin on todella ihana :) Meillä on tuttavapiirissä vain yksi hänen ikäinen leikkikaveri ja alkuun hänen kanssaan oli tämä ongelma, että läpsi häntä ja otti kovakouraisesti kädestä ym. kiinni. No..se meni ohi kun tarpeeksi kielsi. Mutta nyt kun on päivähoito alkamassa ja ollaan käyty harjoittelemassa, niin sama ilmiö jatkui ryhmässä, ja aina kun kielsi niin eikö kohta ollut taas toisen kimpussa..vähänkös mua itseäni hävetti :) Ei tahdo totella millään kun sanoo sanan ei ja kotona on vaikea hänelle enää selittää kun eihän täällä ne kaverit ole..
Kuuluuko se vaan tähän ikään ja meneekö ohi, ja mitä vinkkejä antaisitte, kun näen hänen käyvän toisen kimppuun? Se on tosi ikävää, enkä haluaisi että muilla lapsilla tulee itku kun tyttönen on niin yli-innokas. En ole vielä nähnyt kenenkään muun tekevän tällaista.
 
meillä kumpikin lapsi on 1-vuoden iässä ollut ihan samanlainen, eli hyväpito on näytetty ei niin hellävaraisesti. Nyt meidän 1-vuotias poika on lähdössä tarhaan ja ainakin siellä pari muuta 1-vuotiasta on ihan samanlaisia, läpsitään kaveria ja otetaan kiinni kunnolla milloin mistäkin kiinni saavat. Ollaan tietty kielletty ja sanottu, että läpsiminen ja kovasti kiinni ottaminen sattuu. Vanhemman kohdalla tälläinen käytös loppui, kun rupesi ymmärtämään puhetta paremmin. Itse en ainakaan ole hävennyt, sillä vanhemmat lapset monesti kiusaavat, mutta 1-vuotias ei vielä osaa kiusata vaan toimii tahattomasti.
 
Jos lapsi käy toiseen lapseen kipeästi kiinni, eikä EI-sana mene heti paikalla perille, tilanteeseen täytyy puuttua heti. Toisin sanoen omaa lasta kädestä ja vedetään pois tilanteesta, jos homma jatkuu niin poistutaan kokonaan. Saattaahan se saada huutoraivarin, mutta siinä täytyy vetää ehdoton linja, että muita ei satuteta. 1-vuotias ei varmasti täysin ymmärräkään tekemisiään, mutta siltikään muille ei saa tehdä pahaa. Se on aikuisen paikka estää tällaiset.
 

Yhteistyössä