1-vuotiaan yöunet vain 9 h??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vähäunisen äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vähäunisen äiti

Vieras
Argh. Tyttö nukkui 21.30-6.45. Viime aikoina ollut hyvin tavallista. Kateellisena kuuntelen kavereiden puheita lapsistaan, jotka nukkuvat 12 h yöllä ja siihen päiväunet päälle. Meidän tyttö nukkuu hyvässä lykyssä alle 12 h VUOROKAUDESSA. Ennen kellojen siirtoa nukkui sentäs useimmiten yöllä 21-7, mutta tuo siirto ilmeisesti sekoitti vuorokausirytmin, kun ollaan sen jälkeen laitettu nukkumaan 21.30.

Yritän opiskella typyn päiväunen aikaan, ja öisin tarvitsen itsekin tuon 9 tuntia unta, joten tässä ei sitä omaa aikaa jää käytännössä yhtään. Olisko vinkkejä miten tuon sais nukkumaan enemmän?
 
Kuulostaa niin tutulta. Meillä 13 kk poika joka nukkuu yöunensa noin 19.30-5.30(6.30). Päivisin nukkuu yhdet parin tunnin nokoset. Muuten ei tuntuisi niin pahalta tuo vähyys, mutta tuo heräämisaika, huoh. Itse en todellakaan ole aamuvirkku :$ Yritetty ollaan siirtää nukkumaanmenoa myöhemmäksi, mutta ei auta eli meillä herätään joka päivä kukonlaulun aikaan. Välillä saatiin nukkumaan tunnin pitempään, kun annettiin maitoa eli heräsi nälkään, mutta ei auta enää sekään...

Jaksamisia ja tsemppiä opiskeluun =)
 
Meillä tarkat (päivä- ja ) iltarutiinit, jotka alkavat jo 18:30 auttavat nukkumaanmenossa. Eli nukkumaaan ajoissa, hyvin syöneenä. Aamulla kun herää kukonlaulun aikaan, syötetään pienelle velliä, isommalle kaakaota ja hyvässä lykyssä neidit nukkuvat vielä 1-3h. Lisäksi pitkät päikkärit terassilla rattaissa.

Lapsi tarvitsee kasvaakseen ja kehittyäkseen unta.
 
Jos joku tietäisi jonkun konstin, millä unia pidennetään, niin otettaisiin täälläkin tyytyväisenä vastaan. Viime yönä neiti nukkui 19.30-4.20. Tyttö on leikkinyt tuolla tyytyväisenä, äitiä väsyttää. Meillä on tarkat rutiinit ollut pienestä asti eikä ne meillä auta (tai ehkä nukkuisi vielä vähemmän ilman niitä, en tiedä). Päiväunet ovat yleensä n. puoltoista tuntia. Kaikenmaailman konsteja ollaan kokeiltu, ei auta.

Koita jaksaa! Kai sitä joskus saa nukkua (joidenkin vuosien kuluttua lapsi voi aamuisin touhuta omiaan ja itse jatkaa unia, sitä odotellessa)
 
samaa täälläkin 1v3kk poitsu menee nukkuu 20.00-20.30 ja herää viimeistään kuudelta. yö unien pituudeksi tulee 9-10 tuntia ja päivisin nukkuu 1-2 tuntia eli toisinaan vuorokaudessa unta vain 10 tuntii ja joskus 12 tuntii. Rutiinit on joka päivä samat!
 
Alkuperäinen kirjoittaja sama:
samaa täälläkin 1v3kk poitsu menee nukkuu 20.00-20.30 ja herää viimeistään kuudelta. yö unien pituudeksi tulee 9-10 tuntia ja päivisin nukkuu 1-2 tuntia eli toisinaan vuorokaudessa unta vain 10 tuntii ja joskus 12 tuntii. Rutiinit on joka päivä samat!

Mut eiköhän tuo 12h oo ihan normaali ja hyvä määrä vuorokaudessa?
 

Yhteistyössä