1,5 vuotiaan lapsen uniongelmat... APUA!!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja gasilias86
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
G

gasilias86

Vieras
Elikkä poikamme on 1,5 vuotias ja ei suostu nukkumaan öisin. Hän herää joka yö 1-2 aikaan ja tulee pois sängystä. jollei hän kipsuttele meidän makuhuoneeseen niin hän jää leikkimään olohuoneeseen lelujensa kanssa. Olemme ottanut hänet yöllä viereen ja silloin hän alkaa huutaa jos ei pääse sängystä pois ja jos laitamme hänet omaan sänkyyn takaisin niin max 20 sekunttia kun on taas jalkeilla. Olemme myös ottanut hänet viereemme jo illalla ennen nukkumaanmenoa mutta sama kuvio toistuu silti. En tiedä enää mitä tekisimme ja alkaa voimavarat loppumaan kun perheessämme on myös 2kk ikäinen vauva. Ja tämä ei johdu vauvasta, tämä yö rumba alkoi jo ennen vauvaa.
 
Tsemppiä! Meillä oli sama tilanne vastaavaan aikaan. Lapsi heräs yöllä pariksi tunniksi. Meinasin seota. Keinolla millä hyvänsä yritätte saada sen nukkumaan heräämättä koko yön. Valvotatte pitkään illalla, herätätte aikaisin, päikkärit pois.

Tuo on tapa, joka toivottavasti jää pois, kun saatte lapsen nukkumaan koko yön useamman kerran peräkkäin (en tiiä kuinka monta kertaa).
 

Yhteistyössä