Kehitysvamma ei ole joku hauska juttu mille pitää nauraa. Se ei ole vaan hassu päähine, jonka voi ottaa pois esityksen loputtua. Tämän enempää en edes jaksa... vammaisuus kun ei ole tuota. Yritittäisit edes tasavertaisuutta... huoh..
Suhtautumisesi on kyllä käsittämättömän alentuvaa. Niinkuin kukaan ei voisi aidosti pitää musiikista, jos tekijänä on kehitysvammainen. Haloo, musiikki on makukysymys, toisin kuin joku juoksukilpailun voitto.
Ymmärtäisin huolen, joskaan en tuollaista mustavalkoista asennatta, jos kyseessä olisi bändi joka olisi koottu vain tätä kisaa varten soittamaan muiden tekemää ja määräämää musiikkia. Mutta bändi on itse tehnyt musiikkinsa ja halunnut osallistua. Tasa-arvoako olisi mielestäsi ollut se, että heitä olisi kielletty osallistumasta, koska ovat kehitysvammaisia?
Sinä siis kuvittelet, että bändi sai ääniä vain säälistä. Mistä sinä sen kuvittelet tietäväsi? Kuten sanottu, musiikki on makukysymys, samoin kuin muukin taiteellinen ilmaisu. Monia nykytaiteen teoksia voisi kuvitella 5-vuotiaan tekeleiksi tai mielisairaan kasaamiksi romuläjiksi. Silti niitä voidaan arvostaa ja viedä Kiasmaan näytille.
Jos jokin ongelma on olemassa, niin nimenomaan se, että kehitysvammaiset eivät saa samanlaisia mahdollisuuksia eikä heidän taiteellisia ilmaisujaan oteta vakavasti. Hienoa, jos se on muuttumassa. Kenenkään asiana ei ole määrätä, että musiikista tai taiteesta ei saisi pitää vain koska tekijällä on jokin vamma.
PKN:n voitto oli sitä paitsi niin ylivoimainen, että vaikka olisi jotain sääliääniä mahtunut mukaan, olisivat voittaneet UMK:n silti. Sitä paitsi ei sitä sääliä paheksuta silloin, kun odotetaan että edes naapurimailta heruisi pisteitä, vaikka Suomen euroviisubiisi olisi niin tylsä ja heikkotasoinen, ettei yhdestäkään puolueettomasti suhtautuvasta maasta ole ääniä tullut. Näissä naapurimaiden säälipisteissä on niin selkeä kaava, että ilmiön olemassaolo on kiistaton. Sitä taas ei kukaan tiedä, tuleeko kehitysvammaisuuden takia jostain säälipisteitä, joten asialla on aivan turha spekuloida ja siten vähätellä mahdollista menestystä. Ja sehän ei sitten taas ole mitään sääliä, jos arvostaa biisin sanomaa ja sen takia sitä äänestää. Tietysti sanoma on musiikissa tärkeällä sijalla ja tässä kappaleessa se on täysin uusi ja omakohtainen. Se on ainakin minulle tärkeä pointti. Tosin en minä äänestänyt UMK:ssa.

Ei nyt vaan ole yleensäkään tapana tuollaisiin osallistua, joten en osallistunut nytkään, vaikka minusta tämä voittajabiisi oli kyllä ehdottomasti paras.