Oon ihan hukassa, mikä nyt ois lapselle parasta ravintoa??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "a p"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="hmmm";27246446]No mitäs jos lapsi syö vaikka mummulassa makaronilaatikkoa eikä sen jälkeen suostu enää sun pöperöjä syömään?

Enkä oikein ymmrrä että täysjyväviljasta tehty leipä on jees, mutta samasta viljasta tehty pasta "saatanasta". Leivässä yleensä on kuitenkin kaikkea muutakin suolaa ym.[/QUOTE]

Meillä lapset saa syödä sitä mitä on tarjolla, erikseen ei aleta jokaiselle kokkaamaan ;)

Tuossa on pointti että leivässä on suolaa, pastassa ei. Itse olen leipää pitänyt parempana siksi, että se syödään aamupalalla eikä ruoalla, ja siten se ei ole pois kasvisten määrästä.
 
Hohhoh, joo tämä ei ole provo :D Jos joku osaa vinkata keskustelupalstan missä saa asiallisia vastauksia niin kertokaa jooko!

Ja karppausta tämä ei ole lähelläkään niin kuin joku syytti. Katsokaa ruokaesimerkkini sivulta 1.
 
Jos ap tulee olemaan tuollainen nipottaja lapsen syömisen suhteen, en yhtään ihmettele jos lapsi tulee kärsimään syömishäiriöistä!

T. nipottaja äidin syömishäiriöinen tytär
 
[QUOTE="a p";27246480]Meillä lapset saa syödä sitä mitä on tarjolla, erikseen ei aleta jokaiselle kokkaamaan ;)[/QUOTE]

Onko sulla muita lapsia kuin toi 1v? Voi uhmiksen kanssa vähän periaatteet löystyä..
 
  • Tykkää
Reactions: erinys
[QUOTE="a p";27246458]Miksi täysjyväleivällä ei voi korvata täysjyväpastaa? Eihän sitä nyt joka aterialla tarvitse kauheaa hiilaritankkausta?

Ruoalla kasviksia paljon, eli niitä juureksia mm. sekä salaattia.

Esimerkkiateriat:

Aamupala
- täysjyväruisleipä voilla, hedelmää, maitoa

Ruoka
- kasviksia, kanaa, salaattia, maitoa

Välipala
- marjoja, hedelmiä, jugurttia, vettä

Ruoka
- kasviksia, kalaa, salaattia, maitoa

Iltapala
- puuroa, marjoja, maitoa

Eikö tässä tule tarpeeksi hiilareita? Kasviksissahan niitä on ja viljoissa.[/QUOTE]

Kyllä tarvitsee olla ainakin pääaterioilla. Laihduttavalle aikuiselle sopii että korvataan hiilarit kasviksilla, mutta pienen lapsen ruokavalioon se ei sovi. Ihan oikeesti, toi sun ajatuksenjuoksu tuntuu niin kummalliselta, että toivon tämän aloituksen olevan provo. Kysy vaikka neuvolasta niin saat eteesi ruokaympyrän ja lautasmallin. Niin se vaan on.
 
[QUOTE="hmmm";27246519]Onko sulla muita lapsia kuin toi 1v? Voi uhmiksen kanssa vähän periaatteet löystyä..[/QUOTE]

Ei ole muita lapsia vielä. En ole ajatellut noudattaa kasvatuslinjaa jossa uhmalle annetaan periksi.
 
Meillä mennään sillä linjalla, että sitä syödään, mitä tekee mieli. Eli ihan normaalia kotiruokaa, kevytmaitoa ja jonkun verran niitä ylihinnoiteltuja maitojuomia, kun lapsi niistä niin pitää. Karkkeja ja herkkuja ei lapselle anneta, kun joskus viikonloppuisin. Mutta en nyt käy jotain jogurttien sokerimääriä tutkailemaan, vaan niitä syödään silloin tällöin, samoin kuin punaista lihaa syödään useamman kerran viikossa.
 
Ihan kivat esimerkkiateriat. Seuraavina päivinä varmaan taas, pienillä muunnoksilla, kalaa ja kanaa, kanaa ja kalaa, kalaa ja kanaa... Tosi vaihteleva ruokavalio.

Entä mitä kalaa ajattelit syöttää? Tiesit kai, että Itämeren kaloissa on ympäristömyrkkyjä sen verran, ettei niitä saisi syödä kuin kerran kuussa. Sama koskee sisävesien petokaloja, joita ovat mm. ahven ja hauki. Ehkä syötte seitiä joka päivä?
 
  • Tykkää
Reactions: Salla07
[QUOTE="vieras";27246460]Provohan sä oot. Mutta sateinen päivä on, joten antaa mennä:

Miten lapsi jaksaa päiväkodissa, jos vaan maistaa ruokaa niillä kolmella aterialla, joihin osallistuu?[/QUOTE]

Miksi se vaan maistais ruokaa päiväkodissa? Meinaatko että siellä syötetään huonoa ruokaa? Onhan siellä periaatteessa samaa mutta pastaa mukana tms.

Ap:lle. Jos noilla ruuilla menette niin olette jo varmaan terveellisimmin syövien listalla. Kannattaa kuitenkin kokeilla esim. quinoaa tms.

Aika outoa ettei aikuiset ihmiset tiedä mitä eroa on pastalla ja tummalla leivällä. Juu juu toki on täysjyväpastaa mutta tuskin sitä syötte, vai? Peruna on suomalaisille miltei joka päivään kuuluva osa ruokaa.... Koska sitä saa pellolta halvalla ja se on täyttävää. Ravintoarvoja ei varmaan ole moni miettinyt.

Rasvaton maito... Siis putsattu ensin kaikesta ja sitten lisätty samaa keinotekoisena. En jaksa edes alkaa selittää.
 
[QUOTE="hmmm";27246519]Onko sulla muita lapsia kuin toi 1v? Voi uhmiksen kanssa vähän periaatteet löystyä..[/QUOTE]

Aika metsässä mennään, jos uhmaikäiselle aletaan tehdä omaa ruokaa, ihan vain siksi, että lasta ei huvita syödä samaa kuin muut syövät.
 
[QUOTE="allukka";27246529]Kyllä tarvitsee olla ainakin pääaterioilla. Laihduttavalle aikuiselle sopii että korvataan hiilarit kasviksilla, mutta pienen lapsen ruokavalioon se ei sovi. Ihan oikeesti, toi sun ajatuksenjuoksu tuntuu niin kummalliselta, että toivon tämän aloituksen olevan provo. Kysy vaikka neuvolasta niin saat eteesi ruokaympyrän ja lautasmallin. Niin se vaan on.[/QUOTE]

Ruokaympyrä ja lautasmalli on ihan huijausta. Malli on suoraan Amerikasta ja perustuu heidän vienin nostamiseen.
 
[QUOTE="allukka";27246529]Kyllä tarvitsee olla ainakin pääaterioilla. Laihduttavalle aikuiselle sopii että korvataan hiilarit kasviksilla, mutta pienen lapsen ruokavalioon se ei sovi. Ihan oikeesti, toi sun ajatuksenjuoksu tuntuu niin kummalliselta, että toivon tämän aloituksen olevan provo. Kysy vaikka neuvolasta niin saat eteesi ruokaympyrän ja lautasmallin. Niin se vaan on.[/QUOTE]

Mihin tietosi perustuu? Jos se perustuu suosituksiin eli ikivanhoihin "tutkimuksiin" niin höpöhöpö, mutta jos viestissäsi on jotain perää niin mielelläni kuulisin lisää? Haluan nimittäin juurikin parasta ruokaa tarjota, ja jos se vaatii hiilareita niin sitten tarjoan niitäkin. Mutta faktaa haluan kuulla.
 
[QUOTE="a p";27246539]Ei ole muita lapsia vielä. En ole ajatellut noudattaa kasvatuslinjaa jossa uhmalle annetaan periksi.[/QUOTE]

En sitä tarkoittanut vaan että joskus tehtäisiin jotain lapsenkin lempiruokaa. Itsellä 5v lapsi joka on aina ollut todella nirso, mutta tykkää pastasta, joten riitojen välttämiseksi ja lapsen hengissä pitämiseksi (syö niin vähän) meillä on ollut makronilaatikkoa vähän kyllästymiseen astikin. Maistaa kyllä kaikkea muutakin, mutta kun menee niin paljon miinuskäyrillä niin pakko tehdä sellaistakin ruokaa jota tyttö syö mahan täyteen.
 
[QUOTE="vieras";27246545]Ihan kivat esimerkkiateriat. Seuraavina päivinä varmaan taas, pienillä muunnoksilla, kalaa ja kanaa, kanaa ja kalaa, kalaa ja kanaa... Tosi vaihteleva ruokavalio.

Entä mitä kalaa ajattelit syöttää? Tiesit kai, että Itämeren kaloissa on ympäristömyrkkyjä sen verran, ettei niitä saisi syödä kuin kerran kuussa. Sama koskee sisävesien petokaloja, joita ovat mm. ahven ja hauki. Ehkä syötte seitiä joka päivä?[/QUOTE]

Kuulisin kaloista mielelläni lisää, eli mitä voi ostaa ihan marketista? Norjan lohta olemme suurimmaksi osaksi ostaneet mutta toki haluaisin monipuolisemmin ostaa eri kaloja.

Kyllä noista sanomistani aineksista saa kehitettyä paljon muunnoksia ja voi niihin välillä lisätä jotain "kiellettyäkin".
 
Jos sinä nipotat ja mietit joka suupalan, lapsesi aistii sen. Entäs jos se tekee syömälakon? Suu pysyy kiinni? Stressisi lisääntyy tässä syömisasiassa. Lapsi stressaantuu...

Löysää nyt oikeesti vähän. On mullakin "vain" yksi lapsi,2 vuotta, ja olen ihan liikaa itsekin miettinyt ravitsemusasioita,mutta aika monesta periaatteesta joutuu luopumaan, jos aikoo elää ihan normaalia arkea. Ja se uhmaikä kun tulee niin tiedät mitä täällä tarkoitettiin kommenteilla uhmaikäisen syömisestä...

Tärkein neuvo,jonka olen itse saanut äitiyteen on; ota rennosti! :)
 
[QUOTE="jaa";27246553]Aika metsässä mennään, jos uhmaikäiselle aletaan tehdä omaa ruokaa, ihan vain siksi, että lasta ei huvita syödä samaa kuin muut syövät.[/QUOTE]

ei omaa ruokaa vaan joskus tehdään lapsen lempiruokaa ja joskus isin ja joskus äidin..
 
[QUOTE="Vieras";27246547]Miksi se vaan maistais ruokaa päiväkodissa? Meinaatko että siellä syötetään huonoa ruokaa? Onhan siellä periaatteessa samaa mutta pastaa mukana tms.

Ap:lle. Jos noilla ruuilla menette niin olette jo varmaan terveellisimmin syövien listalla. Kannattaa kuitenkin kokeilla esim. quinoaa tms.

Aika outoa ettei aikuiset ihmiset tiedä mitä eroa on pastalla ja tummalla leivällä. Juu juu toki on täysjyväpastaa mutta tuskin sitä syötte, vai? Peruna on suomalaisille miltei joka päivään kuuluva osa ruokaa.... Koska sitä saa pellolta halvalla ja se on täyttävää. Ravintoarvoja ei varmaan ole moni miettinyt.

Rasvaton maito... Siis putsattu ensin kaikesta ja sitten lisätty samaa keinotekoisena. En jaksa edes alkaa selittää.[/QUOTE]

Joku edes on samoilla linjoilla kanssani :)

Mistä tuota quinoaa saa ostaa? Me asumme maalla niin ei ole erikoisliikkeitä lähimaillakaan. Ja tarkoitatko että pääruoan kanssa sitä vai?
 
[QUOTE="a p";27246564]Mihin tietosi perustuu? Jos se perustuu suosituksiin eli ikivanhoihin "tutkimuksiin" niin höpöhöpö, mutta jos viestissäsi on jotain perää niin mielelläni kuulisin lisää? Haluan nimittäin juurikin parasta ruokaa tarjota, ja jos se vaatii hiilareita niin sitten tarjoan niitäkin. Mutta faktaa haluan kuulla.[/QUOTE]

Kyllä se on ihan faktaa ja perustuu ravitsemussuosituksiin. Sä oot vaan hurahtanu tohon omaan ruokavalios ja kyllä se aikuiselle sopiikin jos haluaa painoa pudottaa mutta lapsi tarvitsee täysjyväviljaa, johan sen ihan järkevä aikuinen tajuaa.

Sä et nyt vaan halua ymmärtää tätä asiaa kun eka lapsi kyseessä ja hänkin vasta noin pieni.

Kysy neuvolasta tai ravitsemusterapeutilta. Vai onko nekin ihan väärässä?
 
[QUOTE="Vieras";27246547]Miksi se vaan maistais ruokaa päiväkodissa? Meinaatko että siellä syötetään huonoa ruokaa? Onhan siellä periaatteessa samaa mutta pastaa mukana tms.

[/QUOTE]

Häh? Minähän viittasin ap:hen.

BTW, meillä syödään täysjyväpastaa. Tarjouksesta tulee ostettua tavallistakin, mutta yli puolet menee täysjyvänä. Perunaa on syöty tässä maassa jo pitkään. Mitä sairauksia tiedät nimenomaan perunan aiheuttaneen? Yksipuolinen ruokavalio ja rasvat varmasti aiheuttaa. Kvinoa ei täällä kasva. Suosin mieluummin kotimaista ja lähellä tuotettua pääasiallisen ravinnonlähteenä.
 
[QUOTE="Vieras";27246547]
Rasvaton maito... Siis putsattu ensin kaikesta ja sitten lisätty samaa keinotekoisena. En jaksa edes alkaa selittää.[/QUOTE]

Selitä nyt toki! Mistä se maito on putsattu ja mitä siihen sitten on lisätty keinotekoisena? Ihan taas käsittämättömiä väitteitä, joihin kyllä toivois vähän lisää selittämistä. Vai onko tuo taas jokin "kun mun kummin kaima kerran sanoi..." -juttuja? Miten toi putsaus/lisäysprosessi eroaa esim. kevytmaidon käsittelyprosessista?
 
[QUOTE="Pim";27246601]Jos sinä nipotat ja mietit joka suupalan, lapsesi aistii sen. Entäs jos se tekee syömälakon? Suu pysyy kiinni? Stressisi lisääntyy tässä syömisasiassa. Lapsi stressaantuu...

Löysää nyt oikeesti vähän. On mullakin "vain" yksi lapsi,2 vuotta, ja olen ihan liikaa itsekin miettinyt ravitsemusasioita,mutta aika monesta periaatteesta joutuu luopumaan, jos aikoo elää ihan normaalia arkea. Ja se uhmaikä kun tulee niin tiedät mitä täällä tarkoitettiin kommenteilla uhmaikäisen syömisestä...

Tärkein neuvo,jonka olen itse saanut äitiyteen on; ota rennosti! :)[/QUOTE]

Siis ei tämä ole mitään nipottamista :D Jos joka tapauksessa kokkaan niin ei se ole nipottamista jos kokkaan vähän suosituksista poikkeavaa ruokaa. Otan erittäin rennosti, kiitos vaan huolenpidosta ;)
 
perunassa on myös paljon c-vitamiinia, miksi peruna on huonompi kuin täysjyväleipä? miksi sokeria voi laittaa marjojen päälle, mutta jossain toisessa yhteydessä se sama sokerimäärä on pahaksi?
 

Yhteistyössä